Целта е да се уточни кои сгради действително попадат под закрилата на ресорни закони и кои са се "промушили" под чадъра още от периода преди демократичните промени в страна, за да се възползват от преференциите, осигурявани на държавата, под формата на безплатното им поддържане.
Според експертите е нужно да се направи преглед на нормативните изисквания - доколко те действително опазват архитектурните паметници или предоставят "вратички" те да бъдат събаряни.
Експертите от строителния бранш и брокери бяха потърсени за коментар за възможностите от безконфликтно съществуване между трите страни в строителния процес - собственици, местна власт и инвеститори.
Почетният председател на Камарата на строителите в България Светослав Глосов коментира за БТА, че е необходимо да се направи преоценка на сградния фонд, попаднал в графата "паметник на културата", доколко той действително е такъв.
Проблемът със съжителството между стари и нови сгради е сериозен и навсякъде по света стои, но Институтът за паметници на културата трябва по-гъвкаво и напредничаво да мисли, както това се случва в западните държави, коментира Светослав Глосов.
Целта е наистина да се получи съчетаване между фасадата на старата сграда и вътрешната й модерна функция, нещо, което би спасило например тютюневите складове. Подобна практика има в Италия и Франция.
Не може в Института за паметници на културата с години да отлежават проекти, което е проява на пълно безхаберие, посочи Глосов.
Сградите-паметници на културата са предимно в централната част на града и имат своята стойност, друг е въпросът доколко собствениците на такива имоти имат възможност да ги поддържат, отбеляза друг проблем Глосов.
Грубо звучи, но по-логично е, когато не може да се поддържа един имот, той да се продаде и собственикът да се премести в жилище, за което ще му е по силите да се грижи, каза експертът.
Столицата не са само паметниците на културата, но и други сгради в центъра, които стоят с олющени фасади, занемарени, защото хората нямат средства, за да ги поддържат, допълни той. Държавата не може да поддържа частния фонд, а и не бива, категоричен е Глосов.
Регулационните планове
Друг проблем в "тристранния диалог" са действащите и влезли в сила регулационни планове или неприложената регулация.
Това означава, че има изготвен и влязъл в сила регулационен план, постигнато е съгласие на собствениците на такива имоти с този план, минали са всички процедури, но планът не е приложен и имотите за инфраструктура и обществена функция не са отчуждени, обясни Глосов.
Той посочи, че практически това не позволява развитието на градски райони с перспектива за растеж и разширяване съобразно инвестиционния интерес към тях.
Най-добре този проблем се вижда в южните райони на столицата, където е насочен в момента както предприемаческият интерес, така и този на хората, които искат да живеят там.
Според Глосов потенциалът за София за растеж, извън лъчовете за метро и южните, и източните райони, са и северните, и тези към Стара планина, но това може да се случи след изчерпване на строителните възможностите в сегашните атрактивни райони.
За небостъргачите
Строители и брокери на недвижими имоти не се опасяват от "балонизиране" на сектора във връзка с обмисляния проект за небостъргач в столицата. Факт е, че миграцията към София продължава и това определя и търсенето, допълни Светослав Глосов.
Той отбеляза, че не се притеснява от появата на трайна тенденция да се строят в столичния град подобни високи сгради, най-малкото заради факта, че небостъргачът е скъпо съоръжение, а и кандидати да живеят в подобни сгради едва ли са толкова много.
Председателят на Националното сдружение "Недвижими имоти" Ирена Перфанова посочи, че тайната на успешния тристранен разговор между собственици, местна власт и инвеститори е предварителното планиране, наличието на концепции от градското управление, които да са база за бъдещото строителство.
Българите не са свикнали с това общината и държавата да им налагат стриктни изисквания на кое място какво може да се прави, коментира експертът.
В Западна Европа тези неща се знаят предварително и независимо от това дали някой има частен терен, или земята е общинска, общината определя много от детайлите за бъдещото строителство, извън определените с ОУП параметри на застрояване и зониране.
Ние имаме градоустройствен план, който определя параметрите на застрояване и спецификата на зони, но в Западна Европа изискванията са по-стриктни и включват дори визията на сградите, стил архитектура, дори цветове, за да има ансамблово звучене със заобикалящата ги среда, коментира Перфанова.
Според нея е нужно да се направи преглед на нормативните изисквания доколко те действително опазват архитектурните паметници или предоставят "вратички" те да бъдат събаряни.
Ако собственикът не може да инвестира в обновяването на сгради-паметници на културата, може да се помисли за създаването на политики в тази посока, както например е в Германия, където в зони с висока концентрация на подобни сгради ясно е разписано през колко време те се нуждаят от реновиране, как да изглеждат и в какви цветове да бъдат.
От друга страна собствениците на сгради, които са направили вложение в обновяването им, не се стимулират от държавата. Това, макар и минимално спрямо вложената от тях инвестиция, може да стане под формата да намаляване на данък "сгради", а не както е сега данъчната оценка да се повишава, коментира експертът.
Сега имаме Общ устройствен план на София, на негова база има определени зони със специфика на застрояване, а за всеки поземлен имот в зоната се правят подробни устройствени планове, където се определя как може да бъде застроен конкретен имот, напомни схемата специалистът, и отбеляза, че тези планове се обявяват на съседите и заинтересованите лица.
За да се преодолее дисбалансът в строителството в големите градове, е необходима държавна политика и условия на развитието не само на атрактивните райони, където вече се развиват големи проекти, но и към по-слабо застъпените жилищни райони, коментира Перфанова.
В Източните райони на София винаги количеството на търсените имоти е било по-високо от предлаганото и инвеститорите се насочват логично там, където има бизнес. Освен това тези райони са по-добре уредени като бизнес и социална среда за живеене.
Метрото разшири зоните, в които строителните предприемачи искат да инвестират.
Ако се помисли за създаване на нова бизнес среда например в посока северната дъга на София, ще има по-сериозно пренасочване на интереси за инвестиране нататък, смята Перфанова.
Всичко е въпрос на обмислени, разумни политики и градско планиране, допълни тя.
По повод опасенията около проекта за небостъргач в София Перфанова коментира, че не се очаква да започнат да "никнат" небостъргачи из София и заради факта, че столицата е земетръсна зона, а и има и конкретни изисквания за отстоянията при строителство.
В случая става въпрос за конкретни инвестиционни намерения, които доколкото разбирам са в процес на съгласуване и проектът е съобразен с възможностите за застрояване за конкретния УПИ, допълни тя.
По думите на Ирена Перфанова към момента има по-леко укротяване на цените на жилищата, спрямо първоначалния им тласък през предходните две години.
Експерти: Трябва преоценка на сградния фонд у нас
Последно в Лента
- 16.04 Дело за имот в Банкя се е точило 15 години 16.04.18
Дело за собственост върху поземлен имот в Банкя се е точило 15 години, 10 месеца и 10 дни на две инстанции.
- 16.04 Дефицит на жилища в Берлин 16.04.18
Около 13 000 берлинчани в неделя участваха в шествие и демонстративно разпънаха палатки, за да призоват властите да се справят с недостига на жилища в града.
- 13.04 Вдигат 5-звезден хотел в центъра на София 13.04.18
Черноморска банка за търговия и развитие и Пощенска банка ще финансират изграждането на първия хотел от веригата „Мариот“ в България. Подписване на споразумение за...
- 12.04 Въвеждат 10 нови е-услуги в Имотния регистър 12.04.18
Агенцията по вписванията /АВ/ въвежда девет нови електронни услуги по проект за надграждане на Имотния регистър и връзката му с Кадастралния регистър.
- 12.04 Пазарът на земеделска земя се активизира 12.04.18
Отминаването на зимата и навлизането в активния за земеделието период активизира пазара на поземлени имоти.
- 12.04 Строителството в Северна Корея процъфтява, но кой плаща? 12.04.18
Плажна ивица, петзвездни хотели? Небостъргачи само на няколко преки от площад "Ким Ир-сен"?
- 10.04 Варна: Търсенето на имоти изпреварва предлагането 10.04.18
Засилената активност на купувачите през 2017 г. продължава да изпреварва предлагането на пазара на имоти и през първото тримесечие на 2018 година.
- 10.04 Спад в строителния сектор за февруари 10.04.18
По предварителни данни през февруари 2018 г. индексът на продукцията в сектор “Строителство“ е с 13.9 пункта под равнището от предходния месец.
- 9.04 Литва продава бункер от Втората световна война 9.04.18
Комплекс от военни бункери край град Неринга в Литва, построени от фашистите през Втората световна война, ще бъдат пуснати за продажба.