Тя ще отстъпи място на голяма опера, достойна за един град с 18 милиона жители. Но проектът не предизвиква само задоволство, отбелязват в статия Стюарт Уилямс и Фуля Йозекан от АФП, цитирани от БТА.
Обявен на 12 юни от президента Реджеп Тайип Ердоган на ифтар с творци в разгара на месеца Разаман, проектът предизвика по-скоро положителни реакции в света на изкуството, но се очертава също и разногласие, тъй като сградата, която ще бъде разрушена, е не друга, а Културният център "Ататюрк", наречен в чест на основателя на модерна Турция.
Всичко, което засяга наследството на бащата на турската република, развихря страсти в Турция и Културният център "Ататюрк", макар и изоставен от години, символизира една светска традиция и западна концепция за културата, които се асоциират с Ататюрк, починал през 1937 г.
След откриването си през 1969 г. този мастодонт с фасада от стъкло имаше бурна, дори злощастна история.
Той бе опустошен при пожар през 1970 г. и залата за спектакли бе реконструирана и отворена отново едва през 1978 г. Културният център "Ататюрк" след това бе гвоздеят на истанбулския културен живот в продължение на три десетилетия, преди да бъде затворен през 2008 г. за реновиране.
Но обновителните работи изобщо не се състояха и сградата бе оставена да се руши - неподвижен свидетел на вълненията на турската политическа сцена.
Площад Таксим често е епицентър на народното им проявление, какъвто бе случаят при така наречените протести за парка Гези от 2013 г. срещу Ердоган, който тогава бе премиер, или митингите на негови привърженици през 2016 г. след осуетения опит за преврат.
"Културният център "Ататюрк" - това свърши, ние ще го съборим, за да дадем на Истанбул една нова хубава сграда", каза Ердоган на своите гости.
"Ние искаме Истанбул да има културния и художествен център, който заслужава".
Затварянето на Културния център "Ататюрк" имаше голямо отражение върху истанбулския културен живот, тъй като оттогава повечето оперни състави и балетни трупи се изявяват в операта Сюрея - великолепна сграда от 20-те години на миналия век, но много тясна, за да приеме мащабни спектакли.
"Очакваме концертна зала, достойна за това име, и съобщението, направено от президента Ердоган, ни радва", казва Йешим Гюрер Оймак, директорка на Истанбулския музикален фестивал, организиран от Истанбулската фондация за култура и изкуства.
"Това означава, че все повече международни оркестри и големи продукции ще имат възможност да идват в Истанбул и че турски трупи ще могат да представят спектакли на по-високо ниво", добави тя.
Ако проектът се реализира, той ще засили привлекателността на площад Таксим, намаляла след демонстрациите от 2013 г. и серия атентати, засегнали Истанбул миналата година.
Културният център "Ататюрк" , който е с форма на паралелепипед, символизира за много турци "старата Турция", преди идването на власт през 2002 г. на ислямо-консервативната Партия на справедливостта и развитието на Ердоган.
Проправителственият в."Дейли сабах" го определи като "брадавица на една безжизнена архитектура" и "мрачен спомен" за 60-те години на миналия век.
Но според други Културният център "Ататюрк" е символ на модерната република, основана от Ататюрк - който бе влюбен в операта - и трябва да бъде обновен, вместо разрушен.
Сами Йълмазтюрк, отговорен представител на истанбулския клон на гилдията на турските архитекти, смята, че предвиденото разрушаване на Културния център "Ататюрк" "се вписва в рамките на проект, целящ да спре модернизацията и да унищожи републиката".
На площад Таксим под сянката на празната черупка, в която се е превърнала сградата, мненията за новия проект се разминават.
"Тази сграда е символ на Таксим. Те ще обезличат Таксим, тъй като аз не вярвам, ще бъде по-добре с новия проект", казва Хаджер, на около 50 години.
Гюрер Ойнак, срещнат край сградата, си представя възможен компромис в спора: да се запази фасадата и да се реконструират изцяло останалите части на сградата.
"Културният център "Ататюрк" е оставил важна следа в облика на този град. Бих искал да видя запазена фасадата, тъй като тя е част от нашата памет", казва той.
Проект за опера в Истанбул се приема със смесени чувства
Последно в Лента
- 16.04 Дело за имот в Банкя се е точило 15 години 16.04.18
Дело за собственост върху поземлен имот в Банкя се е точило 15 години, 10 месеца и 10 дни на две инстанции.
- 16.04 Дефицит на жилища в Берлин 16.04.18
Около 13 000 берлинчани в неделя участваха в шествие и демонстративно разпънаха палатки, за да призоват властите да се справят с недостига на жилища в града.
- 13.04 Вдигат 5-звезден хотел в центъра на София 13.04.18
Черноморска банка за търговия и развитие и Пощенска банка ще финансират изграждането на първия хотел от веригата „Мариот“ в България. Подписване на споразумение за...
- 12.04 Въвеждат 10 нови е-услуги в Имотния регистър 12.04.18
Агенцията по вписванията /АВ/ въвежда девет нови електронни услуги по проект за надграждане на Имотния регистър и връзката му с Кадастралния регистър.
- 12.04 Пазарът на земеделска земя се активизира 12.04.18
Отминаването на зимата и навлизането в активния за земеделието период активизира пазара на поземлени имоти.
- 12.04 Строителството в Северна Корея процъфтява, но кой плаща? 12.04.18
Плажна ивица, петзвездни хотели? Небостъргачи само на няколко преки от площад "Ким Ир-сен"?
- 10.04 Варна: Търсенето на имоти изпреварва предлагането 10.04.18
Засилената активност на купувачите през 2017 г. продължава да изпреварва предлагането на пазара на имоти и през първото тримесечие на 2018 година.
- 10.04 Спад в строителния сектор за февруари 10.04.18
По предварителни данни през февруари 2018 г. индексът на продукцията в сектор “Строителство“ е с 13.9 пункта под равнището от предходния месец.
- 9.04 Литва продава бункер от Втората световна война 9.04.18
Комплекс от военни бункери край град Неринга в Литва, построени от фашистите през Втората световна война, ще бъдат пуснати за продажба.